AdblockList.org - blokuj reklamy na polskich stronach

Polska subskrypcja filtrów reklam do Adblock Plus

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania

Adblock Plus - informacje ogólne
 1. Jak zainstalować Adblock Plus?

  Instalacja Adblock Plus jest prosta i szybka. Zakładając, że korzystasz już z przeglądarki Firefox wejdź stronę z dodatkami Firefox Add-ons lub oficjalną stronę Adblock Plus. Kliknij na zielony przycisk Zainstaluj (lub Install Adblock Plus w przypadku angielskojęzycznej strony ABP). Pobranie dodatku oraz instalacja wykona się automatycznie w kilka sekund. Proces instalacji możesz prześledzić na filmiku w języku angielskim (pokaż film). Po instalacji należy pamiętać, aby dodać subskrypcje filtrów reklam, gdyż sam Adblock bez filtrów nie będzie nic blokował.

 2. Czy Adblock Plus działa tylko z przeglądarką Mozilla Firefox?

  Nie. Adblock Plus można zainstalować razem z wieloma programami opartymi na silniku Gecko, takimi jak przeglądarki Flock, K-Melon, Netscape Navigator 9, pakiet SeaMonkey, odtwarzacz muzyki Songbird, program do pobierania muzyki eMusic Remote, czy klient poczty elektronicznej Mozilla Thunderbird. W każdej z tych aplikacji sposób instalacji dodatków może się różnić, jednak jest on opisany w systemach pomocy poszczególnych programów.

 3. Czym różni się Adblock od Adblock Plus?

  Adblock jest starszą wersją Adblock Plus. Stworzony przez Henrik Aasted Sorensen projekt Adblock przestał być rozwijany około 2004 roku, kiedy Michael McDonald wydał znacznie rozszerzoną, ale wciąż bazującą na kodzie Adblocka wersję o nazwie Adblock Plus 0.5. Kolejna wersja 0.6 była zupełnie nowym, napisanym od początku projektem rozwijanym do dziś, a jej głównym twórcą jest Wladimir Palant. W praktyce często używa się nazwy Adblock w odniesieniu do Adblock Plus.

 4. Mam system Linux lub MacOS X. Czy też mogę korzystać z Adblock Plus?

  Adblock Plus jest narzędziem wieloplatformowym. Dla każdego z tych systemów dostępne są wersje przeglądarki Firefox, klienta Thunderbird oraz innych programów wspierających rozszerzenia tego typu. Instalacja dodatków odbywa się analogicznie do programów w wersji dla systemu Microsoft Windows.

 5. Czy muszę używać Filterset.G Updater?

  Twórca zestawu filtrów Filterset.G zakończył działalność 3 lutego 2008. Lista nie jest już rozwijana. Autor Adblock Plus nie zaleca jej stosowania, pomimo że porady jej zainstalowania można jeszcze znaleźć na wielu stronach w internecie. Zestaw ten nie był zoptymalizowany do używania razem z ABP i powodował spowolnienie pracy przeglądarki. Filterset.G Updater był oddzielnym dodatkiem który aktualizuje listę Filterset.G. Nie jest aktualnie potrzebny, gdyż powiela funkcję subskrypcji list wbudowaną już w Adblock Plus. Problem z Filterset.G jest szerzej opisany w F.A.Q na oficjalnej stronie ABP.

 6. Czy używać rozszerzenia Flashblock?

  Zasadniczo nie ma potrzeby instalowania dodatku Flashblock. Blokuje on wszystkie elementy w technologii Flash, natomiast Adblock Plus blokuje selektywnie te elementy, które są reklamami. Jeśli animacje Flash powodują spowolnienie pracy komputera lub przeszkadzają w przeglądaniu internetu można je wyłączyć za pomocą Flashblock. Należy jednak pamiętać, że obiekty Flash to nie tylko reklamy, ale również odtwarzacze audio/wideo zagnieżdżone na stronie (np z serwisu YouTube) lub różne interaktywne części składowe strony. Niektóre serwisy internetowe są w całości wykonane jako obiekty Flash. Używając Flashblocka korzystanie z takich stron nie będzie możliwe.

 7. Czy Adblock Plus blokuje wyskakujące okna (ang. pop-up)?

  Nie. Funkcja blokady wyskakujących okien jest już wbudowana w przeglądarkę Firefox. Jednakże blokuje on skrypty, które powodują wyświetlanie reklamowych pop-upów, zanim zdążą się one uruchomić i wywołać próbę wyświetlenia takiego okna, dlatego podczas używania Adblock Plus sama blokada wyskakujących okien będzie uruchamiana bardzo rzadko.

Lista filtrów
 1. Jakie korzyści mam z blokowania reklam za pomocą tej listy?

  Blokowanie elementów sprawia, że strony stają się się bardziej przejrzyste, nachalne reklamy nie rozpraszają uwagi, nie zasłaniają treści strony (tak, jak to czasem bywa z animowanymi reklamami w technologii Flash, które potrafią zasłonić całą stronę i trudno je wyłączyć). Takie elementy potrafią również znacząco spowolnić pracę przeglądarki, szczególnie na starszych, wolniejszych komputerach. Kolejną wielką zaletą jest to, że przeglądarka nie pobiera blokowanych elementów, co w wielu przypadkach znacznie przyśpiesza ładowanie strony. Obrazki, animacje, tła, skrypty reklamowe często zajmują kilkakrotnie więcej miejsca w pamięci niż sama treść strony. Blokowanie ich zmniejsza zbędny ruch na łączu internetowym. Ma to duże znaczenie, gdy korzystasz z pakietowego przesyłania danych, czyli np dostępu do internetu przez GPRS/EDGE, gdzie opłata pobierana jest za ilość ściągniętych danych lub gdy dostawca usług internetowych nałożył limity pobierania danych (najczęściej w przypadku mobilnego dostępu do internetu). Pliki, których pobieranie zostało zablokowane nie zajmują miejsca w pamięci podręcznej (ang. cache) na dysku twardym.

 2. Adblock nie blokuje reklam na stronie X lub blokuje zbyt dużo elementów. Czy możecie dodać/poprawić filtry dla tej strony?

  Oczywiście. Adblock Plus ma wbudowany system raportowania stron, na których występują problemy związane z reklamami. W celu wysłania informacji o źle działającej stronie należy kliknąć na ikonę ABP (w zależności od ustawień może znajdować się na pasku narzędzi nawigacyjnych lub na pasku dodatków). Następnie wybrać z rozwiniętego menu Zgłoś problem na tej stronie... i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Można również wysłać adres URL danej strony i opis problemu na adres email podany w dziale Kontakt.

 3. Czy można wykreślić z listy filtr blokujący banery organizacji/firmy X lub Y?

  AdblockList.org nie selekcjonuje reklam ze względu na ich treść. Jeśli dany adres lub element zawiera treści reklamowe jest on blokowany niezależnie od przekazu danej reklamy. Nie robimy wyjątków dla organizacji charytatywnych, religijnych, partii politycznych, kampanii społecznych itp. Wszystkie reklamy są traktowane jako treści niepożądane. Usunięcie lub zmiana blokady możliwa jest tylko w przypadku, gdy nie działa ona poprawnie, na przykład w przypadku blokowania elementów będących treścią strony lub w przypadku zmiany strony, gdy adres przestaje być aktualny. Pamiętaj, że gdy nie chcesz używać pojedynczego filtru zawsze możesz odznaczyć pole Aktywny w oknie ustawień Adblocka.

 4. Jak często Adblock Plus będzie aktualizował listę?

  Jeżeli funkcja automatycznej aktualizacji zestawów filtrów jest włączona, Adblock Plus będzie domyślnie pobierał listę z serwerów AdblockList.org co 24 godziny.

 5. Czy mogę pomóc w tworzeniu strony/listy?

  Bardzo chętnie przyjmiemy nowych ludzi do stałej współpracy. Prosimy o kontakt pocztą email. Szczególnie czekamy na osoby zajmujące się wyszukiwaniem reklam na stronach i potrafiących pisać filtry do Adblock Plus.